محوطه سازی چیست

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

محوطه سازی چیست

محوطه سازی چیست:آیا معیار های مشخصی برای محوطه سازی وجود دارد: آیا استاندارد های مشخصی برای Landscaping وجود دارد:ترجمه مصطلح واژه انگلیسی Landscaping “محوطه سازی” است. البته برخی معتقداند “معماری منظر” ترجمه بهتری برای این واژه است. به هرشکل محوطه سازی یا معماری منظر عبارت است از نحوه قرار دادن و استفاده از المان های مورد نیاز در یک فضا یا به عبارت دیگر نحوه تلفیق و استفاده عناصر گوناگون  در یک فضا. هدف ظاهری محوطه سازی تزئین و ساماندهی به محیط پیرامون انسان است، اما می توان گفت هدف اصلی آن تقویت ارتباط میان انسان و طبیعت است که باعث احساسات خوش، درک زیبایی و آسایش برای انسان در محیط پیرامون می شود.
برخی این کار را با جدول بندی تعیین فضای سبز اشتباه می گیرند؛ در حالی که این موارد، خود جزئی از محوطه سازی هستند.

 

محوطه سازی چیست

 

در زندگی امروز یکی از بزرگترین مشکلات شهرنشینی، معضل آلودگی و وارونگی هواست. یکی از بهترین راه های مقابله با این معضل محوطه سازی در محیط، اطراف و بام ساختمان است، چراکه این امر باعث کاهش آلودگی هوای ساختمان و همچنین تولید اکسیژن بیشتر می شود.

محوطه سازی چیست: به منظور مسطح کردن و آماده نمودن محوطه ساختمان ها و ایجاد فضای سبز است که مواردی مانند طراحی پیاده رو, خیابان سازی, شبکه های جمع آوری آب و فاضلاب و … را نیز در بر می گیرید.

برخی المان های مورد استفاده در محوطه سازی عبارت اند از: آلاچیق، آبنما، گیاهان، سنگ های رودخانه ای، استخر، برکه و … که برای بکارگیری هرکدام از این المان ها باید به ایمنی محیط و استاندارد بودن شرایط توجه ویژه ای داشت.

محوطه سازی در مکان های گوناگونی از قبیل شهرک های گردشگری و مناطق توریستی، شهرک های مسکونی، پارک ها و فضاهای سبز، ویلا ها،باغ های مجلل و باغ تالار ها، ویلا های شخصی با متراژ کوچکتر، مجتمع های مسکونی، حیاط منازل و روف گاردن و … کاربرد دارد که در هرکدام از آن ها باید از طراحی های متفاوت و المان های گوناگون و سازگار با محیط خود بهره برد.

از متریال های مورد استفاده در محوطه سازی می توان به چمن،سنگ،چوب،چوب پلاست،شن،واش بتن و غیره نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *