طراحی و اجرای محوطه سازی

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

طراحی و اجرای محوطه سازی

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی ترجمه عبارت Landscaping و به معنی تغیر و بهبود فضا توسط استفاده از المان ها ، به کار گیری عناصر و تفکیک فضاها انجام می پذیرد.(مقاله کامل محوطه سازی)

 

فواید محوطه سازی

 

مراحل اجرای محوطه سازی به شیوه پایتکس:

در مجموعه پایتکس محوطه سازی به شیوه های متفاوتی انجام می پذیرد که انتخاب این شیوه بستگی به نوع متریال مورد استفاده و شرایط پروژه دارد.

  • شیوه اجرای دک کف

دک کف معمولا به سطحی جدا شده و با ارتفاع متفاوت یک یا چند پله از محوطه گفته می شود که برای اجرای دک با چوب پلاست یا ترموود نیاز به زیر سازی و شاسی کشی می باشد که در تصاویر زیر یک نمونه اجرای دک کف با متریال چوب پلاست را مشاهده می نمایید.

مرحله اول:

تسطیح محوطه برای اجرای پایه و تراز کردن دک می باشد که در برخی پروژه ها با بتن ریزی و در برخی پروژه ها با کوبیدن خاک انجام می شود.

مرحله دوم:

در اجرای محوطه سازی اجرای شاسی کشی به صورت شبکه با پروفیل های آهن که این شاسی کشی باید در فواصل منظم انجام گیرد تا پروفیل ها در فواصل مشخص پیچ شوند.

مرحله سوم:

اجرای پروفیل چوب پلاست بر روی شاسی کشی که در این شیوه اجرا پروفیل ها توسط کلیپس به قوطی ها پیچ می شوند.

  • شیوه اجرای چمن مصنوعی،واش بتن،شن ریزی و غیره….

در متریال هایی که نیاز به زیر سازی فولادی ندارند و فقط یک بستر مسطح نیاز دارند یک بتن پاکیزگی در کف ریخته می شود و سپس متریال روی آن کار می شود.برای مثال چمن را می چسبانند و یا واش بتن را با ملات کار می گذارند.

محصولات مورد استفاده در طراحی و اجرای محوطه سازی:

در محوطه سازی از محصولاتی مانند آبنما،پرگولا،الاچیق،فلاور باکس،تری باکس،میز و نیمکت،استند،شن،چمن مصنوعی،کف چوبی یا چوب پلاست،تایل های چوب پلاست و بسیاری محصولات دیگر استفاده می شود.