الاچیق چیست

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

الاچیق

الاچیق چیست؟

الاچیق (کلاه‌فرنگی یا تارَم) سازه‌ای است چوبی و یا فلزی که در باغ‌ و باغچه ها یا پارک ها نصب می شود و به عنوان یک سرپناه برای نشستن در هوای باز استفاده می‌شود. این سازه‌ها معمولاً دارای گنبد هستند و اطرافشان باز است.

نام فارسی این سازه تارم است که در متن های گذشته بیشتر به صورت طارم نوشته شده‌است ولی امروزه واژه آلاچیق رواج پیدا کرده است.

در غرب الاچیق‌ها بیشتر در قرن نوزدهم و در باغ‌ ها و کاخ های افراد متومل دیده می‌شد و معمولا در اطراف آن‌ها گل‌کاری انجام می‌شد.

 

آلاچیق چیست

 

توضیح ساده این محصول این است که فضایی دلنشین برای گذران وقت و لذت بردن از محیط باز اطراف است که میتواند از جنس های مختلفی ساخته شود.
از این محصول استفاده های اقتصادی نیز می شود؛ به طوری که آلاچیق را در کنار فضاهای تفریحی و مکان های توریستی می سازند تا گردشگران و مردم عادی زمان بیشتری را در آن محل بگذرانند و با استفاده از این امکان به تبلیغ و فروش محصولات و خدمات خود کمک می کنند.از الاچیق ها در روف گاردن نیز استفاده می شود.
تعریف حرفه ای تر این محصول به این گونه است که الاچیق فضایی سرپوشیده که از جنس فلز و چوب و غیره ساخته می شود و مکان نشستن آن تقسیم بندی می شود و مطابق با مکانی که این محصول در آن ساخته می شود می توان این محصول را به اشکال مختلف اعم از مستطیل، شش ضلعی، مربع،هشت ضلعی، فانتزی و غیره ساخت و ظرفیت آن ما بین 6 تا 8 نفر هست که البته آلاچیق های بزرگتر و کوچکتر هم ساخته می شود اما اکثر آلاچیق ها در این مقیاس ساخته می شوند.
دلیل گذشتگان برای استفاده از آلاچیق بیشتر تزئین و زیبا سازی بیشتر مکان زندگی خود بود. همانطور که در بالا گفته شد در غرب و در قرن نوزدهم بیشتر این محصول در باغ های افراد ثروتمند به کار گرفته می شد.
اما امروزه دیگر این محصول جنبه لوکس و صرفا تزئینی بودن خود را از دست داده است و دلیل استفاده از آلاچیق این است که زندگی کردن در شهر مشکلات و مشغله های زیاد و روند یک نواختی که دارد باعث پایین آمدن روحیه افراد شده و گه گاه نیاز به مکانی دنج و آرام حس می شود تا حتی ساعات کوتاهی دور از فضای کسل کننده شهری و در کنار دوستان و اطرافیان به خوشی گذرانده شود. آلاچیق دقیقا همان فضایی است که شهر نشینان نیاز دارند تا برای زمان کوتاهی از زندگی شهری فاصله گرفته و فضای سنتی را ایجاد کنند. دیگر اینکه امروزه افراد مشتاق هستند که محوطه سازی در حیاط منازل و یا ویلا های خود الاچیق داشته باشند تا پس از گذراندن یک روز سخت کاری در پایان شب و یا در مسافرت هایشان با خانواده و دوستان خود در آن حضور پیدا کنند و از هوای آزاد و بعضا گیاهانی که در حیاط وجود دارد لذت ببرند. دیگر کاربرد این سازه این است که در فواصل شهری و در مکان هایی که برای استراحت مسافران تعبیه شده است ساخته می شود تا مسافران استراحت های کوتاه بین راه خود را در فضای مطلوب تری سپری کنند. یکی از نمود های کاربرد اقتصادی آلاچیق در همین فضاهاست، چراکه وجود آلاچیق می تواند باعث شود استراحتگاه شما به رقیبان ترجیح داده شود.

 

متریال های مورد استفاده در الاچیق

نیاز اولیه آلاچیق سازه است که معمولا این سازه از چوب یا فلز است، از آن جهت که آلاچیق در فضای باز استفاده می‌شود باید توجه داشت که در صورت استفاده از فلز از رنگ‌های اپوکسی یا رنگ‌های پوشش دریایی برای پوشاندن سطح باید استفاده کرد و در صورتی که از چوب استفاده شود باید چوب آن ترمو  و یا چوب پلاست باشد. مهم ترین بخش آلاچیق، سقف آن است که بسته به نوع طراحی از متریال‌ های متفاوت استفاده می‌شود. مثلا اگر سقف شیبدار است( مدل مورد استفاده در الاچیق های قدیمی و سنتی)، نیاز به آهن کشی وجود دارد تا پوشش سقف شیب دار روی آن اجرا شود و در صورتی که سقف شیبدار نباشد (که عموماً در آلاچیق‌هایی با طراحی مدرن اینگونه هست) در بخش‌های سرپوشیده می‌بایست از فلاشینگ و در بخش‌های نیمه باز می‌توان از ترمووود استفاده کرد. بخش بعدی آلاچیق دیواره آن است، گاهی هیچ دیواره‌ای در کار نیست و صرفاً بخش‌هایی از سازه در دیواره قرار دارند و گاهی نیز از دیوار سبز که توسط گیاه پوشیده شده‌استفاده می‌شود، همچنین گاهی استفاده از چوب و شیشه در دیواره آلاچیق کاربرد دارد.

انواع آلاچیق

1.آلاچیق فلزی:

به خاطر جنسی که دارد از دوام و مقاومت بالایی برخوردارند. عموما سقف این ن.ع از آلاچیق از سفال و یا ورقه های فلزی است که بازیافت پذیر هستند و به راحتی شکل می پذیرند و از این رو با محیط زیست سازگارند.
یکی از انواع این محصول  هست که نحوه ی ساخت آن مقداری با مدل چوبی متفاوت هست.
بستگی به طرح بنا دارد که بخش هایی از آن مثل سقف یا کف از چوب ، سیمان ،بتن و انواع کارو ها استفاده می شود.
بیشتر استفاده از این محصول در پارک ها است، چراکه مقاومت بیشتری و هزینه کمتری نیز نسبت به الاچیق چوبی دارند. پوشش سقف آلاچیق های فلزی از مصالح مختلفی هست مثل ورق های گالوانیزه، ورق طرح سفال، پرچین، شادولاین، دکرادکرا، طبرستان و غیره.

آلاچیق های فلزی می توانند نسبت به نمونه های چوبی مزایای خوبی داشته باشند که موجب برتری آن ها خواهد شد. یکی از مهم ترین این مزایا وزن کم تر و انعطاف پذیری آن است. اگر نمونه های پیش ساخته فلزی را در نظر داشته باشید، می توانید از نصب سریع و آسان آن هااستفاده کنید و در زمان خود صرفه جویی داشته باشید.

از دیگر مزایای آلاچیق های فلزی می توان به این اشاره داشت که در هر آب و هوایی قابل استفاده هستند و می توانند با طرح ها و مدل های مختلف، از سنتی تا مدرن سازگار شوند. این سازه ها که به صورت مکانیکی هم طراحی می شوند، می توانند محدوده بسیار وسیعی را پوشش بدهند. البته بسته به مدل و طرح الاچیق میزان فلز به کار رفته در آن و در نتیجه وزن و قیمت آلاچیق متفاوت خواهد بود. هرچه میزان فلز بیش تر باشد قیمت نیز بیش تر خواهد بود.

الاچیق ها می توانند در کنار خود فلاور باکس و یا تری باکس داشته باشند تا با رشد گیاه در کنار خود زیبایی بیشتری پیدا کنند.

آلاچیق چوبی :

برای کسانی که فضای باغ یا باغچه ی بزرگ دارند این محصول یکی از مناسب ترین گزینه ها برای آن ها است. آلاچیق هایی با سقف چوبی فضایی گرم و دلنشین دارند و از نفوذ آب جلوگیری می کنند. عموما دیواره های آلاچیق چوبی باز گذاشته می شوند اما انتخاب با مشتری است که این محصول را با دیواره باز می خواهد یا بسته. هنگام ساخت مدل چوبی از انواع مختلف چوب می توان استفاده کرد که بیشتر از چوب روس یا چوب ترمووود استفاده میشود. چوب ترموود مقاومت و کیفیت بالاتری نسبت به چوب روس دارد و همچنین هزینه‌ی بالاتری نیز دارد. چوب بکاررفته در ساخت آلاچیق باید به مواد لازم آغشته شود تا در برابر پوسیدگی و حشرات جونده حفظ شوداین محصول مطابق سلیقه شما میتواند دارای درب باشد یا نباشد.

آلاچیق پارچه ای:

ایده جذاب و جالب در الاچیق مدل پارچه ای آن است که با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه می توان دیواره ها و سقف آن را از پارچه های حریر طراحی کرد و در غیر این صورت می توان در هر یک از مدل ها برای تزئین از پارچه استفاده کرد.

آلاچیق مدرن:

آلاچیق مدرن به نوعی از آلاچیق گفته می شود که ترکیبی از طراحی جدید و قدیم و ترکیب متنوع مصالح به کار رفته در آن باشد. این ترکیب شدن باعث می شود بنایی با طرح و متریال های متفاوت و زیبا خلق شود که اصطلاحا به آن آلاچیق مدرن گفته می شود. امروزه با استفاده از فلز و یا ترکیبی از فلز و چوب آلاچیق های مدرنی ساخته می شود که جلوه بی نظیری دارند. در این دسته طراحی صندلی ها و سقف با مدل های دیگر متفاوت می باشد. در مناطق سردسیر دیواره ها به صورت بسته (از چوب و شیشه) طراحی می شوند که جلوه خاصی دارد. این نوع سازه ها در هر مرکزی کاربرد داشته و می توان از آن ها در داخل حیاط و یا باغ استفاده نمود. این مدل ها از هر نظر با نمونه های معمولی متفاوت خواهند بود و این امر سبب می شود که بسیاری این مدل را جهت ساخت انتخاب شوند. نمونه های مدرن سقفی زیبا و در عین حال مقاوم دارند که معمولا جنس بخش های اصلی آنها از فلز خواهد بود. ساخت مدل های مدرن به گونه ای است که امکان استفاده از آن ها در هر فصلی را مهیا نموده و می توان در فصل زمستان با پوشش دادن دیواره ها مانع از ورود هوای سرد به داخل شد. طراحی آن نیز با سایر مدل ها متفاوت خواهد بود و آن را می توان از شیک ترین طرح ها دانست. باید توجه داشت که آلاچیق های مدرن را نیز می توان در هر اندازه ای تهیه نمود که این امر سبب محبوبیت بیشتر در میان مردم شده است.

آلاچیق های مدرن معمولا در روف گاردن ها و یا محوطه سازی هتل ها،پارک ها و مجتمع عا استفاده می شود.

 

روف گاردن پایتکس

 

نکات مهم و ضروری در ساخت الاچیق:

1.    اگر فرد در نظر دارد از الاچیق در برخی از فصول به صورت محصور و در برخی از فصول به صورت باز استفاده نماید باید از دیوار های آکاردئونی که قابلیت جابجایی دارد استفاده کرد.

2.    توجه به تعداد اضلاع جهت صرفه جویی در هزینه ی ساخت، الاچیق هایی چند ضلعی در مقایسه با ایره و چهار ضلعی هزینه بیشتری می خواهد.

3.    اگر فرد خواهان آلاچیق محصور اما با دید کامل دارد بهترین انتخاب جهت دیواره ها شیشه می باشد.

4.    در صورت انتخاب فلز برای دیواره ها باید جهت جلوگیری از زنگ زدگی آن را رنگ آمیزی نمایید.

5.    اگر تمایل دارید مکان آلاچیق را تغییر دهید باید در محل کف سازی را انجام دهید تا قابل جابجایی باشد.

مزایای استفاده از چوب نسبت به سایر مصالح:

·        ظاهر زیبا (آنچه در ذهن افراد از الاچیق نقش بسته است چوبی بودن آن است از این رو استفاده از چوب زیبایی خاصی دارد).

·        نسبت قدرت به وزن: چوب نسبت به فولاد و حتی تیر های بتنی سبک است اما در مقایسه قدرت برابری دارد.

·        مقاومت در برابر آتش: چوب در برابر آتش در مقایسه با فولاد و بتن فشرده مقاومت بیشتری دارد و دیرتر درهم می شکند.( وقتی چوب در معرض آتش قرار می گیرد سطح رویی آن می سوزد و همین لایه نازک خاکستر چوب را در برابر آتش مقاوم می نماید).

·        سازگاری با محیط زیست: چوب در طبیعت وجود دارد و در صورت خراب و بلا استفاده شدن آلاچیق، ضرری به محیط زیست وارد نمی شود.

کف الاچیق ها معمولا می توان از تایل چوب پلاست،چوب،بتن،موزائیک ، تایل چوب چنگلی و یا هر متریال دیگری استفاده شود.