آلاچیق

آلاچیق

آلاچیق چیست؟

به سازه هایی چوبی و یا فلزی که در محوطه سازی باغ‌ و یا پارک ها، روف گاردن یا بام سبز نصب می شود و به عنوان یک سرپناه برای نشستن در هوای باز استفاده می‌شود و معمولاً دارای گنبد هستند و اطرافشان باز است آلاچیق گفته می شود. نام دیگر این سازه کلاه ‌فرنگی است. این سازه در زبان فارسی تارم نام دارد که در متن های گذشته بیشتر به صورت طارم نوشته شده‌ است ولی امروزه واژه آلاچیق رواج پیدا کرده است.

 

آلاچیق

 

در قرن نوزدهم آلاچیق ‌ها بیشتر و در باغ‌ ها و کاخ های افراد ثروتمند دیده می ‌شد و معمولا اطراف آن‌ها با کاشتن گل تزئین می ‌شد.

در واقع این محصول فضایی گرم و دلنشین برای وقت گذراندن و لذت بردن از محیط باز اطراف است.
اما خرافه ای ها آلاچیق را اینگونه تعریف می کنند: به فضایی سرپوشیده که از جنس فلز و چوب و غیره ساخته می شود و مکان نشستن آن تقسیم بندی می شود و مطابق با مکانی که این محصول در آن ساخته می شود می توان این محصول را به اشکال مختلف اعم از مستطیل، شش ضلعی، مربع،هشت ضلعی، فانتزی و غیره ساخت و ظرفیت آن ما بین ۶ تا ۸ نفر(البته آلاچیق های بزرگتر و کوچکتر هم ساخته می شود اما اکثر آلاچیق ها در این مقیاس ساخته می شوند) هست، آلاچیق می گویند.
گذشتگان بیشتر برای تزئین و زیبا سازی بیشتر مکان زندگی خود از آلاچیق استفاده می کردند. در بالا نیز اشاره شد که در غرب و در قرن نوزدهم بیشتر این محصول در باغ های افراد متومل به کار گرفته می شد.
امروزه اما جنبه لوکس و صرفا تزئینی بودن این محصول دیگر از بین رفته است و دلایل دیگری برای استفاده از الاچیق وجود دارد. یکی اینکه مشکلات و مشغله های زیاد و روند یک نواختی که زندگی کردن در شهرها دارد باعث پایین آمدن روحیه افراد شده و گه گاه نیاز به مکانی دنج و آرام حس می شود تا حتی ساعات کوتاهی دور از فضای کسل کننده شهری و در کنار دوستان و اطرافیان به خوشی گذرانده شود. همان فضایی که شهر نشینان نیاز دارند دقیقا در آلاچیق وجود دارد و می توانند برای زمان کوتاهی از زندگی شهری فاصله گرفته و فضای سنتی را ایجاد کنند. دیگر اینکه امروزه افراد مشتاق هستند که در حیاط منازل و یا ویلا های خود آلاچیق داشته باشند تا پس از گذراندن یک روز سخت کاری در پایان شب و یا در مسافرت هایشان با خانواده و دوستان خود در آن حضور پیدا کنند و از هوای آزاد و بعضا گیاهانی که در حیاط وجود دارد لذت ببرند. دیگر استفاده این محصول در بحث اقتصادی است. به طوری که آلاچیق را در کنار فضاهای تفریحی و مکان های توریستی می سازند تا گردشگران و مردم عادی زمان بیشتری را در آن محل بگذرانند و با استفاده از این امکان به تبلیغ و فروش محصولات و خدمات خود کمک می کنند. وجود آلاچیق می تواند باعث شود استراحتگاه شما به رقیبان ترجیح داده شود.

 

متریال های مورد استفاده در الاچیق

اولین مورد مهم در آلاچیق، سازه است که عموما این سازه از چوب یا فلز ساخته می شود.
به علت استفاده شدن آلاچیق در فضای باز باید به مواردی توجه بهتری داشت مثلا در صورت استفاده از فلز در سازه برای پوشاندن سطح باید از رنگ‌های پوشش دریایی یا رنگ‌های اپوکسی استفاده کرد و در صورتی که از چوب استفاده شود باید چوب ترمو باشد. سقف، مهم ترین بخش آلاچیق است که بسته به نوع طراحی از متریال‌ های متفاوت استفاده می‌شود. مثلا اگر سقف شیبدار باشد(استفاده در آلاچیق های قدیمی و سنتی)، نیاز به آهن کشی وجود دارد تا پوشش سقف شیب دار روی آن اجرا شود و در صورتی که سقف شیبدار نباشد (که عموماً در آلاچیق‌هایی با طراحی مدرن اینگونه هست). در بخش‌های نیمه باز می‌توان از ترمووود و در بخش‌های سرپوشیده می ‌بایست از فلاشینگ استفاده کرد. قسمت بعدی آلاچیق دیواره آن است، دیواره آلاچیق انواع مختلفی دارد. در بعضی موارد هیچ دیواره‌ای کار نمی شود و فقط بخش‌ هایی از سازه در دیواره قرار دارند، گاهی اوقات نیز استفاده از چوب و شیشه در دیواره آلاچیق کاربرد دارد، همچنین گاهی از دیوار سبز که توسط گیاه پوشیده شده ‌استفاده می ‌شود.

از دیگر متریال هایی که برای ساخت آلاچیق استفاده می شود می توان به چوب پلاست اشاره کرد که علاوه بر طول عمر بیشتر نسبت به ترموود هزینه نگهداری پایین تری دارد.

آلاچیق

 

انواع آلاچیق

الاچیق چوبی

این نوع از آلاچیق یکی از مناسب ترین گزینه ها برای کسانی است که فضای باغ یا باغچه ی بزرگ دارند آلاچیق های چوبی از نفوذ آب جلوگیری می کنند و با سقف چوبی فضایی گرم و دلنشین دارند. انتخاب با مشتری است که این محصول را با دیواره باز می خواهد یا بسته اما عموما دیواره های آلاچیق چوبی باز گذاشته می شوند. همچنین این محصول مطابق سلیقه مشتری می تواند دارای درب باشد یا نباشد. برای ساخت مدل چوبی امکان استفاده از انواع مختلف چوب وجود دارد اما بیشتر از چوب روس یا چوب ترمووود استفاده می شود. چوب روس ارزان تر از ترموود است اما ترمووود مقاومت بیشتری از چوب روس دارد. چوب بکار رفته در ساخت آلاچیق باید به مواد لازم آغشته شود تا در برابر پوسیدگی و حشرات جونده حفظ شود.

 

الاچیق فلزی

آلاچیق های فلزی به خاطر جنسی که دارد از دوام و مقاومت بالایی برخوردارند. معمولا از سفال و یا ورقه های فلزی برای سقف این نوع آلاچیق استفاده می شود که بازیافت پذیر هستند و به راحتی شکل می پذیرند که از جنبه سازگاری با محیط زیست امتیاز محسوب می شود.
متریال های مورد استفاده در سقف و کف آلاچیق های فلزی بستگی به طرح بنا دارد و می تواند از سیمان، بتن یا چوب استفاده کرد. پوشش سقف آلاچیق های فلزی نیز به همین شکل از مصالح مختلفی هست، مانند ورق طرح سفال، ورق های گالوانیزه، شادولاین، پرچین، طبرستان، دکرادکرا و غیره
آلاچیق های فلزی به دلیل مقاومت بیشتر و هزینه کمتری که نسبت به آلاچیق های چوبی دارند، بیشتر در پارک ها استفاده می شوند.
آلاچیق های فلزی مزایای خوبی نسبت به نمونه های چوبی دارند که موجب برتری آن ها می شود. یکی از مهم ترین این مزایا انعطاف پذیری و وزن کم تر آن است. دیگر مزیت آن ها صرفه جویی در زمان است، چرا که اگر نمونه های پیش ساخته فلزی را در نظر داشته باشید، می توانید از نصب سریع و آسان آن ها استفاده کنید.
قابل استفاده بودن در هر آب و هوایی از دیگر مزایای آلاچیق های فلزی است که می توان به آن اشاره داشت. قابلیت سازگار شدن با طرح ها و مدل های مختلف، از سنتی تا مدرن دیگر ویژگی این نوع آلاچیق است. این سازه ها که به صورت مکانیکی هم طراحی می شوند، می توانند محدوده بسیار وسیعی را پوشش بدهند. البته بسته به مدل و طرح الاچیق میزان فلز به کار رفته در آن و در نتیجه وزن و قیمت آلاچیق متفاوت خواهد بود. هرچه میزان فلز بیش تر باشد قیمت نیز بیش تر خواهد بود.

 

آلاچیق پارچه ای

با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه های مختلف می توان دیواره ها و سقف آن را از پارچه های حریر طراحی کرد که این بخش جذاب و جالب الاچیق پارچه ای است. در غیر این صورت می توان در هر یک از مدل ها برای تزئین از پارچه استفاده کرد.

 

الاچیق مدرن

به آلاچیقی که ترکیبی از طراحی جدید و قدیم و ترکیب متنوع مصالح  در آن به کار رفته باشد آلاچیق مدرن گفته می شود. این ترکیب شدن باعث می شود بنایی با طرح و متریال های متفاوت و زیبا خلق شود. در این دسته طراحی صندلی ها و سقف با مدل های دیگر متفاوت می باشد. در مناطق سردسیر دیواره ها به صورت بسته (از چوب و شیشه) طراحی می شوند. این نوع سازه ها در هر مکانی کاربرد دارند و از آن ها در داخل حیاط و یا باغ استفاده می شود. این مدل ها از هر نظر با نمونه های معمولی متفاوت هستند و این خود باعث می شود که بسیاری این مدل را جهت ساخت انتخاب کنند. نمونه های مدرن سقفی زیبا و در عین حال مقاوم دارند که معمولا جنس بخش های اصلی آنها از فلز خواهد بود. طراحی آنها با سایر آلاچیق ها متفاوت است و جزو زیبا ترین طرح ها هستند. نکته مثبت دیگری که باعث محبوبیت این نوع از الاچیق در بین مردم می شود این است که این آلاچیق ها را در هر اندازه ای می توان تولید کرد.

 

 

نکات مهم و ضروری در ساخت آلاچیق:

 

۱٫     اگر فرد می خواهد از آلاچیق در برخی از فصول به صورت بسته و در برخی از فصول به صورت باز استفاده کند، باید از دیواره های آکاردئونی که قابلیت جابجایی دارد استفاده کرد.

۲٫     با توجه به اینکه آلاچیق های چند ضلعی در مقایسه با دایره و چهار ضلعی هزینه بیشتری نیاز دارند، باید به تعداد اضلاع جهت صرفه جویی در هزینه ی ساخت توجه کرد.

۳٫     انتخاب دیواره های شیشه ای برای کسانی که خواهان آلاچیق محصور اما با دید کامل هستند بهترین انتخاب است.

۴٫     جهت جلوگیری از زنگ زدگی دیواره های فلزی باید آن ها را رنگ آمیزی کرد.

۵٫     اگر مشتری بخواهد مکان آلاچیق را تغییر دهد، باید کف سازی را در محل انجام دهد تا قابل جابجایی باشد.

 

 

 

مزایای استفاده از چوب نسبت فلز و غیره :

 

ظاهر زیبا: آنچه در ذهن افراد از الاچیق نقش بسته است چوبی بودن آن است از این رو استفاده از چوب زیبایی خاصی دارد.
نسبت قدرت به وزن: چوب نسبت به تیر های بتنی و فولاد سبک تر است اما در مقایسه قدرت آنچنان ضعیف تر نیست.
مقاومت در برابر آتش: وقتی چوب در معرض آتش قرار می گیرد سطح رویی آن می سوزد و همین لایه نازک خاکستر چوب را در برابر آتش مقاوم می نماید. به همین دلیل چوب در برابر آتش در مقایسه با فولاد و بتن فشرده مقاومت بیشتری دارد و دیرتر درهم می شکند.
سازگاری با محیط زیست: چوب در طبیعت وجود دارد و در صورت بلا استفاده شدن و یا خراب شدن آلاچیق، ضرری به محیط زیست وارد نمی شود.

 

 

آلاچیق

از دیگر محصولات پایتکس می توان به تری باکس،آب نما،تایل چوب پلاست،پرگولا،انواع فلاور باکس اشاره کرد.