آلاچیق چوبی

آلاچیق های چوبی، قدیمی ترین نوع آلاچیق ها هستند که با استفاده از مواد مختلف  و در طرح های متفاوت ساخته میشوند.

از نام این نوع آلاچیق‌ نیز مشخص است که جنس مواد مصرفی در آن‌ها از چوب می باشد. برای ساختن آلاچیق چوبی از انواع مختلف چوب استفاده می شود که عموما از چوب روس یا چوب ترمووود استفاده می شود. از نظر مقاومت و کیفیت چوب ترموود نسبت به چوب روس بهتر است ولی باید دانست که ترموود از چوب روس هزینه‌ی بالاتری هم دارد.

آلاچیق‌های چوبی در محوطه سازی گاهی در جنگل‌ ها و سواحل دریا ساخته می شوند تا با محیط سازگاری داشته باشند و احساس بهتری به ساکنین آن بدهند. جنس چوب در اینگونه محیط ها به دلیل رطوبت بالا، از نوع درختان جنگلی می باشد و با استفاده از لایه‌های پلاستیکی که به صورت بی رنگ روی آن‌های قرار می‌گیرد، محافظت می‌شوند.

این محصول یکی از مناسب ترین گزینه ها برای کسانی است که فضای باغ یا باغچه ی بزرگ دارند. آلاچیق هایی که سقف چوبی دارند دارای فضایی گرم و دلنشین هستند و از نفوذ آب نیز جلوگیری می کنند.

در ساخت آلاچیق چوبی معمولا دیواره های آلاچیق باز گذاشته می شوند اما تعیین اینکه این محصول با دیواره باز باشد یا بسته با مشتری است. در مورد درب هم به همین صورت است. مشتری انتخاب می کند که آلاچیق درب داشته باشد یا بدون درب ساخته می شود.

نکته ای که در ساخت این محصول باید به آن توجه داشت این است که چوب بکاررفته در ساخت آلاچیق باید به مواد لازم آغشته شود تا در برابر پوسیدگی و حشرات جونده حفظ شود.

 

آلاچیق چوبی

 

مزایای استفاده از چوب نسبت به سایر مصالح:

ظاهر زیباتر نسبت به دیگر مدل ها (این مسئله از اینکه در ذهن همه افراد، آلاچیق ها چوبی هستند هم تاثیر می پذیرد)
نسبت قدرت به وزن: چوب نسبت به فولاد و حتی تیر های بتنی سبک تر است اما در مقایسه قدرت با آن ها برابری می کند.
مقاومت در برابر آتش: چوب در برابر آتش در مقایسه با فولاد و بتن فشرده مقاومت بیشتری دارد و دیرتر درهم می شکند. به این دلیل که وقتی چوب در معرض آتش قرار می گیرد سطح رویی آن می سوزد و همین لایه نازک خاکستر چوب را در برابر آتش مقاوم می کند.
سازگاری با محیط زیست: چوب در طبیعت وجود دارد و در صورت خراب و بلا استفاده شدن آلاچیق، ضرری به محیط زیست وارد نمی کند.